Kariyer Gelişimi

VARMISIN Kİ YOK OLMAKTAN KORKUYORSUN

Var mısın kiSeçimlerin de yaklaştığı dönemde kişisel gelişim odaklı, yaşam rehberi kısmına dahil edeceğimiz bir yazıyla mesaj vermek isteriz. Yaşadığımız her an kişiliğimizde yankı bulması gereken bir andır. Dışarıdaki her sesin yankısı vardır yüreğinizde. Yankı sonrasındaki durumda tepkiniz ne kadar dikkate alınıyor? Sizin umursayanlar var mıdır? Kendinizi ortamda buluyor musunuz?

 

Sözlükte yankı “sesin bir yere çarparak az bir süre sonra geri dönmesiyle işitilen ikinci ses” olarak tanımlanmaktadır. Bir başka tanımlama ise; “ortalıkta olumlu ya da olumsuz tepkilere yol açmak.”tır. Bir fert olarak toplumda hiç umursanmadığımızı düşündüğümüz an kendimizi artık bütünün bir parçası olarak görmediğimiz andır. İlişkiler de olan da bundan farklı değildir. Her yerde ve her koşulda dışarıdaki sesin içimizdeki yankısının bizi temsil ettiğini fark etmeliyiz. Kendimizi bulmak denilen süreç de tam bu noktaya işaret etmektedir. Kişisel ilişkilerden tutun da iş ortamında yaşadığımız iş ilişkilerinde huzurlu olmanın kilit noktası da budur: Kendimizi bulmak.

Her yerde imkanlar ölçüsünde öncelikle var olmalıyız ki yok olmaktan korkalım. Yoksak zaten o arkadaşlığı sürdürmenin gayreti anlamsızdır. Köleliğin verdiği gönüllü bağımlılık var olmadan yok olmaktan korkmaktır. Böyle bir durumda tebessümler acının tebessümüdür. İlişkiyi bitirmekten korkan herkese buradan sesleniyoruz. Eğer yoksanız neden korkuyorsunuz: Belirsizlikten mi. En kötü belirsizlik yok olduğunuz bir ortamdan daha belirlidir. Kendi iradenizi bulma çabanız bir takdire şayandır. İradeniz yok edildiği bir iş ortamındaki stratejiniz kişisel ilişkilerinizden farklı değildir. Neticede iş ilişkisi de bir iletişimdir.

Öncelikle stratejimiz çok kısaca: var olmaktır. Bunun için kendimize göre biçimlendirmektir. Belirgin olun. Arkadaşınızı siz davet edin. Müdürünüze siz gidin. Bir şeyler söyleyin ki işiniz daha iyi olsun, iletişiminiz daha iyi olsun. Hata yapmaktan çekinin ama korkmayın. Başkalarının hatalarını tekraren yaşamaktansa kendi hatanızı yaşayın ki sorgulayıp değiştirebileseniz. Bunu yaşam sürecindeki her noktada yapabilirsiniz. Zor olan bu değil. ÖNCE VAR OLUN Kİ YOK OLMAKTAN KORKABİLESENİZ. Gayretinizi rağmen hiç mi dikkate alınmıyorsunuz. O zaman bırakın gitsin. Bırakmak için de var olmak gerektiğini unutmayın. Pat diye iş bırakılmaz. Hele bu devirde. Önce kendinizi yeni bir iş arama gayretine girmeniz gerekir. İş ortamını da zorlamaya devam edin. Kendinizi bulacağınız daha iyi bir bulunca mevcut işinizi bırakın. Böylece işsiz kalmazsınız. İlişkiler de yavaş geçişi tercih edin. Yavaşça sizi umursamayan, dikkate almayan insanlardan uzaklaşın. Dikkate alınacağınız, umursanacağınız yeni ilişkiler kurun. Bunun için hiç tereddüt etmeyin, kararlı olun.

Ölmek için önce nefes alıyor olmak gerek. Nefes almayan birisi zaten yaşamıyordur. Eğer iyilik, barış ve hayır üzerine yaşamışsanız zaten varsınızdır ve o zaman da ölümden hiç korkulmaz. Ölümden korkanlar varlığını kötülük, ezmek, yok saymak üzerine kurmuştur.

Responses (1)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Share Location

Sharing your current location while posting a new question allow viewers to identify the location you are located.

Latitude:
Longitude:
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.