Kariyer Gelişimi

ÇOCUKLARI MESLEK LİSELERİNE GÖNDERİRKEN DİKKAT

soru işareti ve bireyLiselere giriş zamanı yaklaşınca kariyer gelişimi için yazılarımızı eklemeye başlayalım dedik. Konuyla ilgili olarak okuyucularımızdan sorular gelirse cevap vermeye çalışırız. Öncelikle meslek liselerini diğer liselere göre kötülemek değil aksine övmek gerekir. Meslek ve Teknik liseler çocuklarımızı tam Türkiyenin ve dünyanın genel olarak ihtiyaç duyduğu ara insangücünün yetiştirilmesine dönüktür.

 

Meslek liselerinden hangi bölümlere ve hangisine göndermemiz söz konusu olabilir. Hangi meslek lisesine gönderilmemesi gerektiğini daha önce yayımlanmıştık. “Kısaca ölümün daha çok mevzu bahis yapılarak, çocuklarımızı pasif bir düşünceye itecek okullara göndermemek gerekir.” Diğer kategoride yer alan Meslek ve Teknik liselerin hangi bölümlerine göndermek gerekir? Çocuklarımızın kişilik ve karekyer tapılarak ile sahip oldukları beceriler bu konuda en temel alınacak olan husustur. Bu temelin üstüne belirtilecek hususlar şunlardır: Her hangi bir özel kursun faaliyetleri ile bir sertifika ile sahip olunacak mesleklere göndermek defalarca düşünülmesi gereken bir husustur. “Bilgisayar işletmenliği, büro yönetimi ve sekreterlik, halkla ilişkiler, radyo televizyon..vb” bölümlere çocuklarımızı göndermek demek, genel olarak mesleksizliğini pekiştirmek demektir. Eski adıyla düz liseye göndermekten farksızdır. Bu konuda çok sayıda kurs sertifikalı mesleki öğrenimi gerçekleştirmektedir. Burada adını yazmadığım değişik bölümlerin hepsini bu şekilde değerlendirmek gerekir.

Meslek liselerine gönderilen çocuklarımızın kariyer gelişiminde, özelikle staj uygulamaları ile boş boş dolaşmalarına izin vermemek gerekir. Diğer liselerde öğrenim gören çocuklarla farkını kapatılması için öğrenimi dışarıdan destekleyici eğitim faaliyetlerinin yapılması gerekir. Bunun anlamı mutlaka bir kursa gidilmesi demek değildir. İnternette de çok harika öğretici videolar vardır. Disiplinli bir bakışla yapılacak hazırlığın öğrenim için bir kursa gitmekten farkı yoktur.

Hangi bölümlere göndermek gerekir: Bir meslek kazandıracak bölümler tercih edilmelidir. Teknisyenlik gibi. Elektrik teknisyenliği, motorlu araçlar teknolojisi gibi bölümler dışarıdan destekleyici faaliyetlerle meslek kazandıran bölümler olabilir. Çocuk gelişimi, gemi yapım alanı, güzellik ve saç bakım hizmetleri gibi bölümler dikkate alınabilir.

Güzel sanatlarla gibi yetenek sınavı ile alan oklar konusunda gerçekçi olarak davranılmasını önermekteyiz. Çocuklarımızın çok çok özel yetenekleri varsa tavsiye edebiliriz. Çocuklarımız her halukarde nereyi okursa okusun dışarıdan takviyeci edici faaliyetlerle Güzel Sanatlar liselerini tamamlayarak elde edeceği beceriye kavuşabilir.

Responses (0)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Share Location

Sharing your current location while posting a new question allow viewers to identify the location you are located.

Latitude:
Longitude:
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.