Kariyer Gelişimi

İŞYERİNDE SOSYAL DAVRANIŞ KURALLARI

karınca ekipİnsanlarımız sosyal ilişkilerdeki davranışları  işyerlerine taşımaya kalkmaktadır. Sosyal ortamda kişilere nasıl hitap ediyorsa işyerlerinde aynı şekilde hitap etmektedir. Evinde odalara nasıl giriyorsa işyerlerinde odalara da öyle girmeye kalkmaktadır.  Olaylara eskiden nasıl yaklaşıyorsa iş sorunlarına da aynı şekilde yaklaşmaktadır. Sosyal ortamdaki akrabalık ilişkilerine, arkadaşlık ilişkilerini de işyerlerine taşımaktadır.

 

Sosyal davranış kuralları sosyal ortamlarda gayet normal olan ve hatta olması gereken bir durumdur. Fakat özel veya kamu sektöründeki işyerleri resmi davranış kurallarının hakim olması gereken ortamlardır. İletişimin ve doğal olarak iş ilişkilerinin önceden düzenlenmiş olduğu ve en temel faktörün işin oluşu ile ilgili olduğu hususlardır. Bu durumda işyerinde kişilere ve olaylara davranışın genel olarak resmiyete kavuşmuş olması gerekmektedir.

-İş arkadaşlarına hitap şekli beyler için sonuna “bey” bayanlar için sonuna “hanım” ifadesi eklenerek hitap edilir. Örneğin: “Ahmet bey”, “Ayşe hanım”

İş ortamında  “abi”, “abla”  ifadeleri kullanılmaz.“Ahmet abi”, “Ayşe abla” şeklinde hitap tercih edilmez.

-İş yerinde alt durumunda olan ve kendi seviyelerinde olan kişilerden samimi olduklarınıza adıyla hitap edilebilmektedir. Bu konuda da başkalarının olduğu ortamlarda, toplantılarda resmi hitap şekli tercih edilmelidir.

-İşyerlerinde üst durumunda olanlara hitap şeklinde makam unvanının sahiplenilecek şeklinde hitap tercih edilmelidir. Önüne “sayın” ifadesi eklenmelidir. “Sayın Müdürüm”, “Sayın Başkanım”, “Sayın Genel Müdürüm” ifadesi tercih edilmelidir. “Sayın Müdür”, “Sayın Başkan” şeklinde hitap edilmez.

-Bir makamın yardımcılığını yürütmekte olanlar içinse sanki makamın kendisindeymiş gibi hitap edilir. Örneğin müdür yardımcısına hitap edilirken “sayın müdür yardımcısı, “sayın genel müdür yardımcısı” şeklinde hitap edilmez.  Müdür yardımcısına veya genel müdür yardımcısına hitap ederken “Sayın Müdürüm”, “Sayın Genel Müdürüm” şeklinde hitap tercih edilmelidir.

- Mesleğinde ehil olanlar için, “Usta”, “Sayın Ustam” şeklinde bir hitap tercih edilmelidir.

-Kamuda kariyer meslekte olanlar için genel olarak “Üstat” şeklinde bir hitap tercih edilmelidir.

İşyerlerinde uyulması gereken sosyal davranış kuralları yazısına sonraki yazılarımızda devam edeceğiz.

Responses (0)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Share Location

Sharing your current location while posting a new question allow viewers to identify the location you are located.

Latitude:
Longitude:
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.