ÖNCE SİZ DEĞİŞİN. YOKSA SONUÇLARINA KATLANIN

Kişisel iletişim ortamlarımız değişik şekillerde kendini ortaya koymaktadır. Bu türlerin ne olduğunu daha önce çeşitli yazılarımızda ifade etmiştik. Resmi ve gayri resmi iletişimlerde huzursuzluğa neden olan hususlara gözümüzü kapatmak çoğu kez mümkün değildir. Mümkün olmadığı yerlerde mücadelenizi yapın. Mücadele etmek te bir sanattır. Bilmiyorsanız hiç mücadele etmeyin. Başaramayacağınız gibi kendinizi çok yıpratırsınız. Bu yazının konusu değişim olduğu için bu nokta üzerinde durmak gerek.
 

HER İLİŞKİ PARMAK İZİ GİBİDİR

Yaşadığımız her ilişki bize özgüdür. Bizden izler taşır. İlişkinin muhatabı kimse ondan da izler taşır. Onun için her ilişkiyi kendi dinamiklerine göre değerlendirmek gerekir. Bununla birlikte genel geçer bazı davranış kalıpları yaşam koçları, psikolog ve psikiyatrisiler ve alana dair çalışmalardan istifade edenler tarafından dile getirilmektedir.
 

POZİTİF BAKIŞ

Bilim dünyası son yıllarda insan ömrünü uzatmanın sırlarını araştırıyor. Sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olmak için neler yapılabileceğini sıralıyor. Bu listede pek çok şey var, düzenli beslenme, iyi bir uyku, egzersiz yapma vb. Son dönemde Yale üniversitesinde de yapılan bir çalışma da bu konuda bize hiç de yabancı olmadığımız bir sonuç sunuyor.
 
İletişim dediğimiz husus esasen kişinin kendisi dışındakilerle etki tepki ilişkisi içinde olmasıdır. İletişim iş hedefli çoklu ilişki için olabileceği gibi iki-üç kişi arasında arkadaşlık ilişkisi amacıyla da olabilir.  İletişim açısından karşınızdaki kişinin karar verme stilini bir ölçüde kişiliğini ve karekterini kısmen anlamanız gerekmektedir.