Kişisel Gelişim

ÖNCE SİZ DEĞİŞİN. YOKSA SONUÇLARINA KATLANIN

göl ve kayıkKişisel iletişim ortamlarımız değişik şekillerde kendini ortaya koymaktadır. Bu türlerin ne olduğunu daha önce çeşitli yazılarımızda ifade etmiştik. Resmi ve gayri resmi iletişimlerde huzursuzluğa neden olan hususlara gözümüzü kapatmak çoğu kez mümkün değildir. Mümkün olmadığı yerlerde mücadelenizi yapın. Mücadele etmek te bir sanattır. Bilmiyorsanız hiç mücadele etmeyin. Başaramayacağınız gibi kendinizi çok yıpratırsınız. Bu yazının konusu değişim olduğu için bu nokta üzerinde durmak gerek.

 

Eşlerinden, arkadaşlarından şikayetçi olan çok sayıda kişi de sizlerin etrafınızda bulunmaktadır. Herkes birilerinden bir nedenle şikayetçi olabilmekte, çoğu kez dedikodu halini alacak muhabbet halini almaktadır. Sürekli şikayet doğamız halini almıştır. Oysa karşınızdakiyle bütün iletişimi kesemiyorsanız kendinizde ona göre bir değişiklik yapmak gerekir. Ayrıca, karşınızdakinde değişmesini istediğiniz husus o kişiyi sevdiğiniz kişi olmaktan uzaklaştıracak bir husus ta olabilir. Özellikle kadın erkek ilişkilerinde yoğun olarak gördüğümüz husus: kadınların mutlaka erkekleri değiştirme isteğidir. Klasik cümle de şu şekildedir: “Ne biliyim değişir zannetmiştim.” Oysa belki de sevdiği erkeği, erkek yapan husus onu sevmesini sağlayan husustur. O değerleri ondan alınca belki de geriye hiçbir şey kalmayacaktır. Onun için bu sevdaya kapılmak yanlışlıktır.

Karşınızdakiyle iletişim dereceniz ve iletişim şekliniz mücadelenizi biçimlendirecektir. Çok mu huzursuzluk oluşturuyor. Bu daha sonra da oluşabilir. Başlangıçta önemsiz olan husus önemli hale dönüşebilir ve bu durum sizi mutsuz edebilir. O zaman kesin iletişimi. Kesemiyorsanız siz değişin. Kabullenin ama mücadelenizi zayıflatın veya tonunu değiştirin. Belki tamamen değil ama kısmen ve zamanla değiştirmek mümkün olabilir.

Özetle karşınızdan bekleyeceğinize önce siz değişin. Cidden değişin. Ben değiştim ama o değişmedi diyerek olayları geçiştiremezsiniz. Karşılığını mutlaka alırsınız.

Responses (0)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Share Location

Sharing your current location while posting a new question allow viewers to identify the location you are located.

Latitude:
Longitude:
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.