Yaşam Rehberi

Aslında İki Kişiyiz Ama Çok Görünüyoruz

mutlu olmakİnsan toplumsal bir varlıktır. Allah bizleri tek kişi olarak yaratabilir ve tek kişi olarak da bırakabilirdi. Fakat böyle yapmadı. Milyarlarca insan halen yer yüzünde birlikte yaşamaktadır. Milyarlarca kişi varız. Bu şekilde bir vücut oluşturuyoruz. Ama esasında iki kişiyiz. Bütün ilişkilerimizde iki kişiyiz. 
 
İş ortamında, toplumsal ortamlarda ve aile ortamında, akla gelebilecek bütün mekanlarda çok sayıda kişi ile iletişim kurmakayız. Eller, ayaklar, gözler iletişim kurmak için gönül denilen gözle görülmeyen br olguya sahiptir. Gönül böyle bir şeydir ki somutlaşmaya, görülmeye, anlaşılmaya, hissedilmeye ihtiyaç duyar. Gönül ıspata muhtaçtır. Biz de gönüle muhtacız.  Gönül yoksa biz yokuz.    Bütün ilişkiler kendini ispata gerek duyar. Beklediğimiz gibi olmadığı zaman karşımızdaki kişilerle istenilen seviyede bir etkileşim içinde değilizdir. Gerekli esnekliği zamanında ya da iletişim sürecinin tümünde göstermemişizdir.
Yazının özüne sadık kalmak açısından; ifade edilmek istenilen husus toplumsal liderlerle her bir kişi arasında bireysel ilişkinin kurulduğudur. Başkaları ile kendimizin kurduğu ilişki benzerlikler taşır ama aynı değildir. Benzerlikler bizi diğeleri gibi yapar fakat farklılıklar beni ben yapar.  Yapılan ortak alanlarına buluşmaktır. Liderlerin yaptığı da tam olarak budur. Herkesi ortak alanında buluşturuyor. Diğerlerinin ortak alanları ile kendi  alanını buluşturmak ve onları bu vesileyle yönlendirmek liderlerin en büyük hedefleridir.
Çok kişiyiz ama aslında iki kişiyiz. Her bir kişi ile ortak alanlarımız çerçevesinde birliktelik kurabilme kabiliyetine sahibiz. Bunun için karşımızdaki kişinin ortak alan dışındaki özellikli alanını kabul etmeliyiz. Aksi takdirde ortak alan kendi başına iletişimi sağlıklı sürdürmeye yetmez.  İyi bir iletişimin sırrı karşınızdaki kişiyle kendi kişiliğiniz aynılaştırmanız değildir. Karşınızdaki kişinin başka bir kişi olduğunu  kabul etmektir.  O özellikleri ondan almaya kalkmak hayata karşı en büyük haksızlıktır. Önce ayrı bir kişi olduğunu kabul etmek sonra ortak alanlarda birlikte hayatı kabul etmek gerekir. Diğer kişilerin ortak alanlarına onu itmenizin bir anlamı yoktur. Kimseye zararı olmayan, kanunlar nazarında suç olmayan eylemlere saygı duyulması gerekmektedir. 
Çok kişiyiz ama aslında iki kişiyiz
Responses (1)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Share Location

Sharing your current location while posting a new question allow viewers to identify the location you are located.

Latitude:
Longitude:
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.