Yaşam Rehberi

KİŞİLER İKİYE AYRILIR: SEVMEYE ALIŞIKLAR, SEVİLMEYE ALIŞIKLAR

karınca ekipYaşantımızda çok kişiyle çeşitli vesilelerle tanışırız. Bir kısmıyla arkadaş olur, çok azı dostumuz olur çok büyük kısmıyla ise bir daha hiç görüşmeyiz. Arkadaş odluklarımızla görüşmeye devam ederiz. Bir kısmıyla arkadaşlık seviyemiz yükselir bir kısmıyla daha sonra tamamen biter.

İletişimin devamı için kilit ifadeyi daha önce sizlere yazmıştık. Özeti: Belli derecelere kadar karşınızdaki hata yapabilme lüksünü vermektir. Hatasına tahammül edebilmektir diye yazmıştık. Bu yazımızda ise olayın farklı bir yönünü ifade etmek istiyoruz. Bazı insanlar vardır sık sık etrafındaki çoğu kişi tarafından aranırlar. Bazı kişiler vardır onlar da sık sık etraflarındaki çoğu kişiyi arar, adeta telefonu elinden bırakmazlar. Bazıları da vardır hem arar hem aranırlar. İş vesilesiyle kişisel pozisyonlarda değişiklik olmakla beraber genel bir değerlendirme yapacak olursak insanlar ikiye ayrılır: “Aranmaya alışık tipler.” “Aramaya alışık tipler.” Bu ifadeyi kişisel iletişim anlamında özgülemek için değiştirilsek. “Sevmeye alışık tipler.” “Sevilmeye alışık tipler.”

En uygun iletişim sevilmeye alışık tipler ile sevmeye alışık tiplerin bir araya gelmesinden oluşur. Birisi aramayı, hal hatır sormayı, başkaları için uğraşmayı sevmekte, diğer aranmayı, sevilmeyi kendisi için uğraşılmasını bekler. Burada en temel problem kendinizi tanımak ile karşınızdakini tanımaktır. Hangi kategoriye girdiğinizi belirlemek gerekir. Bunları göz ardı ederek devam edecek bir iletişim sağlamanız mümkün değildir. Herkesin birbirini aramayı beklediği bir ortamda geçecek zaman yalnızlığı kaleleştirecektir. Sizleri içinize kapatacak, duvarlarınızı kalınlaştıracaktır.

Eğer tanıştığınız kişinin sevmeye mi yoksa sevilmeye mi alışık olduğunu kestiremezseniz iletişim için strateji oluşturamazsınız.

Şu hususun da mutlaka ifade edilmesi gerekir ki, sevmeye alışık kişiler de az da olsa aranmak, kendisi için uğraşılmasını bekler. Onun için sevilmeye alışık tiplerin de arada karşıdaki kişinin halını hatırını sormak, onun için uğraşması gerekir.

Unutmamak gerekir ki: “Yol hep uzundur. Onu yakınlaştıracak olanlar yolun üzerinde olanlardır.”

Responses (0)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Share Location

Sharing your current location while posting a new question allow viewers to identify the location you are located.

Latitude:
Longitude:
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.