Yaşam Rehberi

BİR İLİŞKİNİN TEMELİ SEVGİ DEĞİL SAYGIDIR

Sevgi üzerine çok fazla şey söylenebilir, yazılabilir. Sevgi her şeydir, her şeye muktedirdir türünden sözler duyar gibiyiz. Sevelim sevilelim gibi harika cümleler akla gelmekte. Fakat sevgi tek başına kuru bir sözdür. Kuru sözler maalesef tek başına yeterli değildir.

Başlıktaki yazıyı aynen tekrar edecek olursak; diğer kişilerle kurulan bir iletişimin temeli sevgi değil saygıdır. Başkasını sevmek zorunda değiliz fakat saygı duymak zorundayız. Daha sonraki bir yazımızda özellikle ifade edeceğimiz üzere iş ilişkisinin olmazsa olmazı saygıdır. İş yerlerinde başkalarını sevseniz de sevmeseniz de saygıya dayalı bir iletişim kurmak zorundasınızdır. Sosyal ortamda ise durum farklıdır. Herkese saygı duymak zorundasınız. Bazılarıyla iletişimi kurmak ve devam etmek için saygının dışında sevmek zorundasınızdır da.

Saygısızlık çeşitli şekillerde gösterilebilir:

-Küfürlü kelimeler kullanmak

-Karşınızdaki kişiyi dinlememek

-Karşınızdaki kişiye söz hakkı tanımamak

-Karşınızdaki kişinin sözlerini değerlendirmeye almamak

-Karşınızdaki kişiye hak ettiği değeri vermemek

-Karşınızdaki kaba el hareketleri yapmak

-Karşınızdaki kişiye kaba yüz hareketleri yapmak

Ülkemizde en az yaptığımız hareketlerin başında karşınızdaki kişiye değerini göstermemektir. Değeri sakınmak, hissettirmemek, gereksiz gurur hareketlerine sığınmak çok sık yapılan şeylerdir. Buna karşılık içtenlik, samimiyet bir yana kabalık, duygudan yoksun sert cümleler çok sık kullandığımız şeylerdir.

Saygısızlık derece derecedir. Bazı saygısız hareketler en üst tondandır. Bazıları ise alt tonlarda başlar. Alt tonlardaki saygısızlık ta büyümeye meyillidir. Onun için derecesi ne olursa olsun saygısızlıktan sakınmak gerek. İçtenlik ve samimiyet kişisine göre saygısızlığı tolere edecek bir değer göstergesine dönüşebilir. Çok samimi olduğunuz birisine karşı hareketleriniz başkalarına saygısızca gelen hareketleri normalleştirebilir. Bu ayrımı yapmak kişiler arası ilişkinin durumuna göre muhatapça yapılmalıdır.

Unutulmaması gereken husus kaba hareketler en yoğun aşkı bile öldürür. Aşk hızlıca unutulur ama saygısızlık, kaba davranış kolayca unutulmaz. Birlikteliklerin, Arkadaşlıkların, Evliliklerin en büyük düşmanı sevgisizlik değildir: Saygısızlıktır.

Responses (0)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Share Location

Sharing your current location while posting a new question allow viewers to identify the location you are located.

Latitude:
Longitude:
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.