Yaşam Rehberi

ŞAŞIRDIM KALDIM. ÇOK SEVMİŞTİ DAVRANIŞLARIMI. ŞİMDİ NEFRET EDİYOR

zorlukNe yapsak ne etsek acaba? Ne desem kızıyor. Bazen her şey çok olumlu oluyor. O sırada yaptığım davranışlardan sonraki gün nefret etmeye başlıyor. Davranışlar bizlerden evrene yollanan birer enerjilerdir. Bu enerjiler öyle kendi kendine yayılarak biten enerjilerden değil. Bu enerjiler canlı birer organizma gibi besleniyorlar.

 

Okuyucularımızın da başına gelmektedir: Olumlu davranışlarımız çok olumsuz algılanabiliyor, o an olumlu gelenler zamanla olumsuza dönebiliyor. Bütün davranışlarımız muhatap tarafından zamanla beslenmektedir. Nasıl mı besleniyor? Tabi ki muhatap olduğumuz kişinin geçmişi olayları algılayışı biçimlendiriyor. En büyük pay bu kısma ait. İkinci pay ise muhatapla olan geçmişimizle bırakmış olduğumuz izlenim. Tanışıklığın ve dolayısıyla paylaşılan alanın büyüklüğü. Her şey geçmişin yaptığımızla bütünleşmesi sonucu anlamlaşıyor.

Çok çok normal bir davranış, birkaç gün sonra bakıyorsunuz adeta sizin için bir çukura dönmüş. Karşınızdaki zamanla ona o kadar değişik anlamlar yüklemiş ki ne yapacağınızı, nasıl davranacağınızı, ne diyeceğinize şaşırıp kalıyorsunuz. Olumsuzluğa doğru gidişat adeta roket hızıyla oluyor. Fakat yapmış olduğunuz olumsuz bir davranışın geçmişin etkisi ile olumlu olarak değerlendirilmesi adeta günde bir km hızla oluyor. Sadece günde bir km. Oysa güzel bir davranış saniyede km lerce hızla olumsuza doğru gidebiliyor. Diyorsunuz ki sevdiğim kişi, dostum olan kişi kendisine değer verdiğimi bilmeli. O an kafasına yatmayan şeyleri bile kendisine tehlike olarak görmemeli. Ben onu her hal ve şartta desteklerim. Bunu bilirse ne yaparsam yapayım kötü değerlendirmemesi gerekir. Fakat gerçekler hiç te böyle olmayabiliyor. Karşınızdaki kişi kağnı hızıyla olumlama yaparken, jet hızıyla olumsuzlama yapıyor.

Ne yapacağız? Doğrusu bir editör olarak tek bildiğim iyilikte ısrarcı olmak. Sonuçta onun geçmişini değiştiremiyorum. Onula geçmişimi de değiştiremiyorum. Sadece ETKİSİNİ zamanla azaltabilir veya arttırabilirim. Özellikle karşı cinslerde yaşanan bu restleşmeler geçmişle restleşmedir de.

İyi insanların hepsi için Allah Kolaylık versin dileğimi iletiyorum. Umarım her davranışımız olumlu beslenir de mutlu oluruz. Hayat bize zehir olmaz.

Responses (0)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Share Location

Sharing your current location while posting a new question allow viewers to identify the location you are located.

Latitude:
Longitude:
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.