Yaşam Rehberi

MUTLUMUSUN

soru işaretiMutlumusun sen? Mutlu olduğuna inanıyormusun? Mutluluk Nasıldır? Mutluluk Neye Benzer?  Sorular sorular. Her bir soru beklentiler, şartlar koşutlar demektir.  Uzatmadan size kısaca cevap: MUTLUYUM. Genelde mutluyum şeklinde bir cevap vermiyorum. Cevabım emin ve kısa şekilde “Mutluyum”

Mutluluk öğrenilen bir davranış biçimidir. Mutluluk hayatı algılayış biçimidir. Mutluluk bakıştır, gülüştür, algılayıştır. Mutluluk kalbin atışıdır, gözlerin süzmesi, kuşların bakışı, ağaçların çiçek açması, otların filizlenmesidir. Mutluluk nefes almaktır. Yeni bir gündür kısaca

Mutluluk için bugün ne yaptınız? Kendiniz için ne yaptınız?

Hayatın çok sayıda inişi, çıkışı vardır. Bazen istediğimizi elde edememiş bazen de istediğimizden fazlasını elde etmiş olabiliriz. Fakat hayatın özü bir koşturmaca içinde olmamızdır. Yarın ölecekmiş gibi değil yarın yaşayacakmış gibi yaşamak gerekir. Dini inancımız gereği bir ölüm ve akabinde ebedi bir hayat olduğuna inanıyoruz. Fakat ölümün varlığını hayatımızın odak noktası yapmak bugünü ve geleceği es geçmek anlamına gelir. Bugün de, kısmet olduğu sürece yarın da vardır. O zaman bugün de geçmiş te gelecekte vardır. Anı yaşamaya odaklandığımız sürece yarını da yaşarız.

Diğer bir çok kişinin aksine hayatı ciddiye alın. Sırf bu başlıkla bir yazımızı da hazırlayacağız. Hayat ciddiye alınacak en önemli şeydir. Nefes aldığımız sürece yaşıyoruz. Yaşadığımız sürece mutlu olabiliriz demektir. Hayatımız hem süregelen gem değişgen  davranışlardan  oluşur. Hayat denilen bu akış içinde yüreğimizde koleksiyonunu yaptığımız şey nedir: Mutluluk, mutsuzluk. Yapılması gereken husus mutsuzluk yerine mutluluk koleksiyonu yapmaktır. Kumbarımızda mutsuzluk değil mutlu anları biriktirmeliyiz. Eğer mutsuzluğu hedeflersek, muhteşem bir mucize olan beynimiz mutsuzluğu arttıracak şeyleri  bulacaktır. Zamanla gerçek dışı ufak tefek mutsuzluğu arttıracak belki de gerçek dışı bazı hususları o anlara ekleyecektir. Bilinmesi gerekir ki dünyanın en zor şeyi mutsuzluk koleksiyonudur. En kötü şey de mutsuzluğu biriktirmektir. Mutluluk kumbarası için güçlü ve emin kararlarımızı bu hedefe odaklamalıyız. Genelde mutluyum diye bir cevap verdiğimizde arada sırada mutsuz olduğumuzu kabul etmiş oluruz. Bu durumda beynimiz mutsuzluk anlarını arar. Farkında olmadan beynimizi bu şekilde yönlendirmeye de kalkmış oluruz.

.

Bir diğer önemli nokta ise mutsuzluk biriktirmemektir. Bir olay yaşadığımızda bu bizi kötü hissettirdiyse bunu ifade etmenin bir yolunu bulmak önemlidir. Bence en doğrusu o an ölçülü bir tepki verip memnuniyetsizliği ifade etmektir. Yaşanılan memnuniyetsizliği defalarca dile getirmek mutsuzluğa neden olan davranışa dair hatıramızın zehirlenmesine ve bize gittikçe mutsuz etmesine neden olacaktır. Zehirlenmiş olan hatıralardan kurtulmak için uygulamanız gereken metotlardan sonraki yazlarımızda bahsedeceğiz. O zaman mutsuzluğa neden olan davranışı kumbaramıza koymayacağız. Mümkünse tamamen yok edeceğiz.

Hayatınızı siz seçeceksiniz.

Unutmayın mutluluğun kaynağı sizsiniz. Mutluluk sizi anlam bulacak, hayat bulacaktır.

H.BOĞA

Responses (2)
No response for this article yet.
Guest
Submit Your Response
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• Insert • Remove Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Share Location

Sharing your current location while posting a new question allow viewers to identify the location you are located.

Latitude:
Longitude:
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.